Obrona zboża przed chorobami polecane działania okresowe


Sprawdzone działania w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są znaczącym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, albowiem jedynie w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę ocalić potencjał plonu. Zastosowanie profilaktycznych rozwiązań wzmacniających odporność zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - polecane działania okresowe

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest nieraz o wiele bardziej efektywne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża warto się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, jakie warto wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma naprawdę gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki i współczynniki żyzności azotu są w stanie powodować nadto grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne typu fungicydy pszenica ozima. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty jęczmień choroba sadzenia, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej wytrzymałości lub ewentualnie tolerancji na newralgiczne szkodniki i choroby, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może pomóc zminimalizować niebezpieczeństwo istotnych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby także zwrócić uwagę na cieszący się coraz większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma asekuracji.

Komentarze: 1


noavatar.png
Pałys 2022-07-28

Prędko nieledwie rok po ożenku staliśmy ojcami prześlicznej córeczki, a po dwóch latach chłopca.